EAC SERTİFİKASI

 

EAC adı Rusça da ‘’norm’’ kelimesinin anlam karşılığıdır. Türkiye’den  ve tüm dünyadan Avrasya Gümrük Birliği ülkelerine ihracat edilecek tüm ürünlerin ülkelerin gümrük kapılarından geçip ülkeye alınması için gösterilmesi gereken zorunlu olan ihracat uygunluk belgesidir. Bu sertifika ile ihracat yapılacak ürünlerin uygun kalite şartlarına sahip olduğu kanıtlanmaktadır. EAC sertifikası ile Rusya federasyonu, Kazakistan, Belarus, Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan gibi Avrasya ülkelerinin gümrük kapılarında ürünlerini geçirebilirsiniz. 2015 yılından sonrasında ise bu EAC sertifikası Ermenistan içinde geçerli olmuştur.

EAC Sertifikası Nasıl Alınır?

EAC sertifikası almak için öncelikle ihracatı yapılacak ürünlerin kalite testi yapılması ve EAC sertifikası için kalitesinin uygun olup olmadığı kanıtlanmış olması gereklidir. Kalite testinden sonra ortaya çıkan  sonuçlar ile EAC sertifikasını almak biraz daha kolaylaşır. Kalite testinin yanı sıra üretim yapılan fabrikaya EAC sertifikası danışmanlığı yapan bir uzman ziyareti gereklidir. Sertifika alımı sırasında ortaya çıkan tüm dokümanlar gümrük birliği veri tabanına kayıt edilmektedir ve böylelikle sertifikanın içeriği herkes tarafından görülebilmektedir. Rusya EAC sertifikası alımı için Türkiye’ de temsilci firma sağlamasıyla süreç üretim yapan şirketler için daha kolay olacaktır.

 

EAC sertifikasının çeşitleri nelerdir?

Birçok Avrasya ülkesinde geçerli olan EAC sertifikasının birkaç tane çeşidi vardır. Bunlar;

  • Parti bazında tek seferlik EAC sertifikası belirli bir rus şirketini sadece bir kereliğine belirli bir sayıda olan ürünler için geçerlidir. Bu EAC sertifikası çeşidinde üzerinde ithalatçı firmanın ismi, ürünlerin sınıflandırma numaraları, sözleşme tarihi gibi bilgilerin yazması gerekir.
  • 1yıllık üretim EAC sertifikası ise uzman ziyareti gerektirmeden ürünlerin kontrol dokümanları ile seri üretim için verilen sertifikadır. 1 yıl geçerliliği vardır.
  • Son olarak 3-5 yıllık EAC sertifikası ile uzman ziyareti gerektiren gerekli ürün kontrol analizleriyle birlikte alına bilen sertifikadır. 3 ve 5 yıl arası geçerlilik süresi kapsayan seri üretim için kullanılır.

EAC sertifikasının alımın sonucunda uygun kaliteye ve şartlara sahip olan ihracat edilecek ürünlerin üzerine satış onayı için işaret konur ve ürün etiketlerinin üzerine EAC sertifikası logosu kullanılmalıdır.