UKRAYNA BELGESİ

 

Rusya Federasyonu’ndan sonra en büyük doğu pazarı olan Ukrayna, İhracatla uğraşan Türk işadamlarının ilgisini çeken bir ülke durumundadır. Rusya’ya ürünlerini satan birçok firma, bunun yanı sıra Ukrayna’ya da ihracat yapmaktadır.

Ukrayna Belgesi Neden Gereklidir?

İstisnasız her ülke kendi gümrüklerine gelen ürünlerin kalite kontrolünü yapmaktadır. Ukrayna da diğer ülkeler gibi ithal ürünlerden belli bir sertifika talep etmektedir. Ukrayna’ya sevkiyat yapmakta olan firmalar Ukrayna Belgesi gümrükte beyan etmekle mükelleftir. Öte yandan ise Ukrayna belgesi , iç piyasada ün kazanmak ve prestijli bir kariyer elde edebilmek adına önem arz eden bir belge özelliği taşımaktadır. Ukrayna Belgesi, özellikle güvenliği sağlayabilmek adına önemlidir.

Ukrayna Belgesi Çeşitleri Nelerdir?

Ukrayna Hijyen Belgesi
Ukrayna Yangın Belgesi
Ukrayna Red Mektubu
Ukrayna Ölçü Cihazları Belgesi
Ukrayna Tıbbi Cihaz Kayıt Belgesi
Yukarıda isimlerinden bahsettiğimiz belgelerin birkaçını ele alalım.

Ukrayna Hijyen Belgesi: Ukrayna, Rusya Federasyonu’nda olduğu gibi toplum sağlına etki edebilecek olumsuzluğa karşın ürünlerden kalite sertifikası istemektedir. İnsanların yediği gıdalar, giydiği elbiseler, kullandıkları tenle temas halinde olan kozmetik ürünler ve mobilyalar için Ukrayna Hijyen Belgesi alınması zorunlu kılınmaktadır. Söz konusu olan ürünlerin satıldığı depo Ukrayna gümrüklerinde ve iç piyasada satılmaktadır. Mağaza ya da marketlerde devlet yetkilileri ya da tüketiciler tarafından da sıkça sorulmaktadır.
ukrayna Hijyen Belgesi; ürünlere, hizmet kalitesine veya uygulanan proseslerin teknik şartlarına göre verilmektedir.

Ukrayna Red Mektubu: Ürünlerin satımında sertifikanın gerekli olduğu söylenemez. Bu durumu ifade eden Ukrayna Devleti tarafından görevlendirilmiş sertifika merkezlerinden verilen belgeye Ukrayna Red Mektubu, sertifika merkezleri tarafından hazırlanarak onaylanmaktadır.
Ukrayna Ölçü Cihazları Belgesi: Ölçü cihazlarının onay belgeleri Ukrayna Derzhstandart kurulu tarafınca verilmektedir. Ukrayna’da kullanılması legal olan ölçü cihazları listesine kayıt edilmektedir. Tip onay belgesinin hazırlanması 2 ila 4 ay arasınca sürebilmektedir.

Ukrayna Tıbbi Cihaz Kayıt Belgesi:
Tıbbi cihazların Ukrayna da uygulanan standart, norm ve koşullara uygunluğu kanıtlayan belgedir. Bu sertifika Sağlık Bakanlığına bağlı kurumlar tarafından verilebilmektedir. Bu belgede diğer belgelerde de olduğu gibi insanların sağlığını koruma adına gereklidir.