Ukrayna Ukr-SEPRO Kalite Belgesi

UkrSEPRO Sertifikası, Rusya Federasyonu’ndan sonra en büyük eski doğu blok pazarı olan Ukrayna, ihracatçı Türk firmalarının ilgisini çekmektedir. Rusya`ya ürünlerini satan birçok firma, paralelinde Ukrayna’ya da ihracat yapmakta.

Firmamız Sertifika Ofisi 2000 yılında başladığı Rusya GOST-R Sertifikasyonu temini konusunda ciddi ilerlemeler kaydetmiş, Sertifika Ofisi firmalarımızdan gelen istek ve talepler doğrultusunda hemen hemen tüm sektörlerde Türk firmalarına Ukrayna’nın Kalite Belgesi olan Ukr-SEPRO’yu temin etmektedir.

Ukr-SEPRO Sertifikası Hakkında Önemli Bilgiler;

1. Ukr-SEPRO Sertifikası Neden Gereklidir

Her ülke kendi gümrüklerine gelen ürünlerin kalitesini sorgulamaktadır. Bu paralelde Ukrayna da benzer tavrı göstermekte, ithal ürünlerden sertifika istemektedir. Bu ülkeye sevkiyat yapan firmalar bu belgeye gümrükte ihtiyaç duymaktadır.

Öte yandan, iç piyasada prestij sağlama yönüyle bu belge gereklidir. Bugün için TSE ve ISO 9000 Serisi Kalite Güvence Belgeleri bizim için nasıl bir anlam taşıyorsa, o ülke için kendi sertifikası da aynı prestij ve güvenilirlik anlamını taşımaktadır.

2. Ukr-SEPRO Belgesi Nasıl Alınır

Ürünleriniz önce tarafımızca incelenir. Firmanız hakkında genel bilgiler Rusça’ya çevrilerek kataloglarınızla birlikte Kiev’de sertifika kuruluşlarına gösterilir. Fiyatlandırma için resmi müracaat gereklidir. Tarafımızla yapacağınız sözleşme doğrultusunda işleminiz başlar ve Ukrayna’dan yetkili eksperler gelerek üretim yerinizde inceleme yapar. Numunelerin Kiev’deki Test Merkezinde incelemesi yapıldıktan sonra 20 ile 30 gün içinde sertifikalar teslim edilir.

3. Ukrayna Ukr-SEPRO Belge Çeşitleri

Ukr-SEPRO çeşitlemesi daha çok hangi süre için verildiği ile alakalıdır:

İki yıl için verilen Ukr-SEPRO:

Üretim yerinde yapılan inceme ve bunun sonucu düzenlenen tutanak ile belli ürünler için verilen sertifika tipidir. Bunu alacak olan firmalarda ISO 9000 serisine sahip olma şartı aranmamaktadır. Birçok durumda bu sertifika tercih edilmektedir. Ürünlerin Ukrayna normlarına uygunluğu kontrol edilir.

Beş yıl için verilen Ukr-SEPRO:

Firmanın sistemi üzerinde ve üretim yerinde yapılan inceleme sonucunda düzenlenen tutanak ile belli ürünler için verilen sertifika tipidir. Bu belgenin alınabilmesi için firmanın ISO 9000 Kalite Güvence Sistemine sahip olması gerekmektedir. Ürünlerin Ukrayna normlarına uygunluğu kontrol edilir.