GOST SERTİFİKASI

Rusya’da Gost Sertifikası, oldukça önem arz eder. İthalat ve İhracatta istenen belge türlerinden biridir. Rusya ve Avrupa Birliği üye ülkelerinden herhangi birinde ithalat veya ihracat gerçekleştirilirken Gost Sertifikasına dahil olan tüm ürünlerde bir takım kurallara uyulması şart koşulmuştur, bu kurallara uymak oldukça önemli bir husustur. Bu sertifikaya sahip olmayan ürünlerin ülke gümrüklerinden girişi yıllar evvel yasaklanmıştır. Amaç, tüketiciyi koruma altına almaktır. Tüketiciyi merkezine alan bu sertifika toptan ve perakende ürünlerde geçerlidir.

 

Gost Sertifikasının Önemi Nedir?


Gost Sertifikası olmayan ürünlerin ucuz pazarlar haricinde satılabilme ihtimali oldukça kısıtlıdır. Türk işadamları, bu sertifikanın sahibi olmak ister zor olsun isterse olmasın mutlaka bu yola başvuracaklardır. 1997 yılında Rusya’da yaşanan krizin etkileri geçmiş, ülkenin ihracat geliri artmış, bu nedenle de ithalatı yapılan ürünlerin kalitesi önem arz etmeye başlamıştır. 2000 yılında ise Rusya gümrüklerinden sertifikasız ürün geçimi tamamen durdurulmuştur.
Türk üreticiler tarafından Rusya’da sertifikasız olarak satılan ürünlere gümrükte ithalatçı Rus firması tarafından mecburen sertifika alınmaktadır. Bu durum Rus alıcılar tarafından olumsuz karşılanmakla birlikte, fiyat düşürmelerine sebep olmaktadır. Burada üreticinin bu pazara adaptasyon eksikliği söz konusudur. Rusya standartların uygun olduğu bu sertifikalarla birlikte kanıtlanmış olan mallar gümrüklerden daha kolay geçmekte, iç piyasada daha düzeyli mağaza ve marketlerde satış olanağına sahip olmaktadır. Bu da Türk malının değerinin yükselmesine vesile olmaktadır. En önemlisi de şudur ki, ürünlerimiz ucuz kavramından kurtularak iyi fiyatlarla ve değerine uygun bir şekilde satılmaktadır.

 

Gost Sertifikasının avantajları ve faydaları

Daha evvelde bahsettiğimiz gibi, dünya piyasasında büyük bir üne, büyük bir güce sahip olabilmek ve ürünlerinizi serbest dolaşımla pazarlayabilmek için Gost Sertifikasın sahip olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde hedeflediğinize ulaşamayabilirsiniz. Bir çok yönden avantajı bulunan bu sertifika, daha geniş bir müşteri portföyüne sahip olma yolunda size yardımcı olabilecek belgedir. Türkiye’de üretim yapmakta olan ve bahsi geçen ülkelerde pazarlamaya başvurmak isteyenlerin sıklıkla baş vurduğu Gost Sertifikası, ülkeler arasındaki ekonomik anlaşmalarla birlikte ciddiyet kazandı. Bu belgenin sahibi olarak dilediğiniz gibi üretimlerinizi pazarlayabilirsiniz. Ürünlerinizin tanıtımlarını dilediğiniz ülkede sorunlarla karşı karşıya kalmadan yapabilirsiniz.