RUSYA KALİTE BELGESİ

 

 

 


Kalite belgeleri Rusya Federasyonu için uygunluk taşıyan ve hizmet kalite ve güvenliğini belirten belgelerdir. Bu belgelerin GOST-R standartlarına uygun olduğu belirlendiği takdirde iş yapılabilir. Rusya’da yer alan ithal ürünler için bu belge talep ediliyor. 2000 yılından sonraki dönemde artık Rusya’ya ithal edilen tüm ürünler için bu belge şart koşulmuştur.
Eğer mallar bu belge ve standartlara uyarsa gümrükten geçebilirler, aksi takdirde çok büyük zorluklar yaşanabilir. Marketlerde, piyasada vb. yerlerde satışa sunan ürünler bu aşamalardan geçmekte ve daha sonrasında satış için hazır hale gelebilmektedirler.
İthal ve üretilen tüm mallar için bu kalite belgesi şarttır. Aynı şekilde Rus firmalarına da bu belge kolaylık sağlamaktadır ve böylece Rus firmaları da çalışabileceği ekibi güvenle seçebilirler.
Rusya Pazar anlayışında şirketlere böylelikle kolaylık sunulmaktadır.

Rusya Kalite Belgesi Genel Bakış

Rusya’nın kesinlikle şart olarak saydığı ve Türkiye’de de 2000 yılından sonra kesin olarak görülen bu belgenin varlığı sizin için şarttır. Rusya’ya yasal yoldan mal gönderme, pazarlama işlemleri için bu belgeye sahip olmalısınız. Bu belgeye sahip olduğunuzda aslında hem Türkiye hem Rusya arasındaki anlayış ve kurallar bütününü kabul etmiş olursunuz. Bunun dışında ülkeye yasal olmayan yollarla bir şey sokmanız mümkün değildir.
Örneğin Gost-R belgesi bir pazarlık uygunluk sertifikasıdır. Gümrük İdaresi de bu belge alımını zorunlu hale getirmiştir. Rusya ile olan ticaret için gerekli belge Rusya Kalite Belgesi olmaktadır.
Bu sisteme örnek olarak Türkiye’nin kendi içindeki kurallarını söyleyebiliriz.

Rusya Kalite Belgesi Çeşitleri

Rusya’nın standart anlayışına uygun olan Rusya kalite belgesi, birkaç çeşide sahiptir. Her çeşidin kendine ait olan şartları bulunmaktadır.
Eğer bir Rus firması ile anlaşma yapıp onlar sizden mal alımını gerçekleştiriyor ise bu mallar kesinlikle bu belge ile alınabiliyor. Bu belge alındıktan sonra ithalat yapan firma, üretim yer, sınıflandırma gibi yerler belirtilmelidir. Bu tarzdaki belgeler belirli bir Rus firmasına ait olacak ürünler için kullanılır.
Bir yıllık belge alma talebinde bulunduysanız bu sadece verilen yıl için geçerli olan bir belge olacaktır. Diğer tip belge ise üçer yıllık belgedir ve bu belge ile gümrük işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.