UKRAYNA KALİTE SERTİFİKASI

 

 

 

Rusya’dan sonra doğunun en büyük pazar ve ihracat ülkelerinden biri olan Ukrayna, bu kalite belgesi ile gümrükten ülkeye mal geçişine izin vermektedir. Ukrayna’da geçerli olan kalite belgesi Rusya’da geçerli değildir. Sovyetler Birliği dağılışından sonra Ukrayna gümrük giriş çıkışlarında kendine ait olan bu sertifikayı şart koymaktadır.

Ukrayna’ya ihracat yapan şirketler bu kalite belgesine sahip olmalıdır. Bu kalite sertifikasına sahip olan firmalar Ukrayna gümrük geçişi sırasında zorluk yaşamadan ülkeye ürün ihracatını gerçekleştirirler. Aksi takdirde ülke gümrüklerinden geçişinize izin verilmeyecektir.
Birçok ülke gibi Ukrayna da kendine ait kalite sertifikasına sahiptir. Birçok firma Rusya’dan sonra Ukrayna’ya ihracat gerçekleştirmektedir.
Türkiye ile Ukrayna arasındaki ticaretler günden güne artış göstermekte ve ürün standartlarına göre ülkeler arası pazar anlayışı da mevcuttur. Türkiye’deki üretim standartları sertifikalarını bu tür sertifikaya örnek olarak gösterebiliriz.
Ukrayna Kalite Sertifikası Başvurusu
Ukrayna’daki ihracat işleri için Ukrayna Kalite Sertifikası zorunludur ve bu belge elde edilmeden önce tüm evraklarınız eksiksiz bir şekilde tamamlanmış olmalıdır. Eğer kalite belgesine sahip iseniz örneğin ISO, CE gibi bunlar sizin işinize elbet yarayacaktır.
Başvuruda kalite belgeleriniz varsa eklemelisiniz. Firmanızın faaliyet belgesinin Ticaret Odası’ndan alınmış olması gerekir ve bunu da başvurunuza eklemelisiniz. Bunun dışında marka tescil belgenizi eklemelisiniz. Ürünlerinize ait numunelerinizi belirtmeli ve ürün ismi, tipi belirtilmelidir.
Başvuruda sertifika için adres, telefon, Rusça dilindeki katalog ve tanıtımınız yer almalıdır. Tüm bu evraklar tamamlandığı takdirde Ukrayna Kalite Sertifikası sizin olacaktır.
Ukrayna Kalite Sertifikası Kullanım Alanları
Ukrayna’da akreditasyon özelliğine sahip kalite belgesi ile birçok alanda işlem yapabilirsiniz. Ticaret firmanız varsa ilk olarak bu alanda Ukrayna’ya ihracat sağlayabilirsiniz. Birçok sektörde elinizde bulunması gereken bu sertifika gümrük geçişlerinde zorunlu tutulmuştur çünkü ülkenin güvenlik sağlamaları dikkatle sağlanmaktadır.
Ukrayna ürün standartlarını temsil eden bu kalite belgesi perakende satış ürünleri için perakende satış mağazalarında kullanılabilmektedir. Aynı şekilde inşaatlarda inşaat iskanına sahip olabilmek için de kullanılıyor. Bu kalite sertifikası çamaşırhane vb. alanlarda da çalışma izni için kullanılıyor. Fabrikalarda üretim izni sağlanabilmesi için de kalite sertifikası bulunması şarttır. Ukrayna kalite sertifikasına sahip olduğunuzda ticaretle ilgili birçok işiniz kolaylaşacaktır.