Eac Belgesi

Eac Belgesi 

Rusya, Beyaz Rusya ve Kazakistan’ın öncülüğünde 2010 yılında Avrasya Ekonomik Topluluğu’na 2015 yılında Kırgızistan ve Ermenistan’da katıldı. Bu yeni oluşum beraberinde yeni yönetmenlikler ve yeni düzenlemeleri getirdi. Bu ülkelerin genelinde geçerli olan Gost Sertifikalarının yerini Eac Belgesi diye bilinen gümrük birliği gümrük birliği ülkelerinde ihracat yapmak için zorunlu kılınan yeni belgelere bıraktı. Fakat şöyle bir nokta var, geçiş döneminde firmaların sahip oldukları Gost Sertifikaları geçerliliği korundu. Yeni belge almak isteyen firmalara ise Eac Belgesi verildi. Gost Sertifikaları yeni düzenlemeler sonucunda zaman içerisine yürürlükten kalktı.

 

Eac Belgesinin Önemi Nedir?

Rusya Federasyonunca, tüketicinin korunmasının sağlanması amacıyla oluşturulan Eac Belgesi mal ve hizmetlerin kalitesini, insan sağlığına uygun olup olmadığını, çevre ile etkileşiminin uygunluğunu garanti altına almaktadır. Kısacası Eac Belgesi, ihraç edecek olduğunuz malların ve hizmet kalitenizin Rusya standartlarına uygunluğunu onaylayan belgedir. Bu belgeye aynı zamanda; Güvenlik Sertifikası, Gümrük Sertifikası, Kalite Sertifikası da denilebilir. Rusya Federasyonu ve bu belgeyi onaylamış olan tüm devletlerin sınırları içerisinde satışı yapılan her mal ve hizmet için bu belge olmazsa olmazdır.

EAC Sertifikası, ihracatta güörük geçişnde aksamaların önüne geçmek amacıyla Kazakistan, Belarus, Rusya, Kırgızistan ve Ermenistan‘ın da içine alan 5 ülke arasında imzalanan Gümrük (EAC) sisteminde kapsamında yürürlüğe girmiştir. EAC Sertifika sistemi Gümrük Komisyonu kararı ile onaylanmış,ve zorunlu kılınmıştır.

Ayrıca EAC Belgesi alınmasının gerekli olduğunı gösteren diğer faktörler şunlardır;

  • Ürün üzerinde EAC logosunun bulunması gerekmektedir.
  • Mağaza satışlarında EAC ibrazı istenmektedir.
  • İnternet satışlarında EAC belgesi siteye yüklenmeden ürün satışı yapılmamaktadır.

 

Eac Belgesinin Faydaları Nelerdir?

Ticaret yavana atılabilecek bir mevzu değildir. Kısa vadeli süren ve dar bir alanda sıkışıp kalabilecek bir mecra da değildir. Her geçen gün irili ufaklı gelişmelerin yaşandığı ve yeni kuralların uygulanmaya başlandığı bir alandır. Özellikle de son yıllarda ülkeler arasında ticaret yapma hukukunda yapılan değişmeler, şirketlerin ticaret hayatlarına yeniden yön verme zorunluluğuna vesile oldu. Getirilen kanunlar ve kurallar geniş bir şekilde ele alındığında büyük faydalar sağladığı ve sağlamaya devam edeceğinin apaçık ortada olduğu görülür. Yeni belirlenen kurallar ticaretin canlanmasını ve kalitesinin artmasını, insan sağlığının ön planda yer almasını sağlamıştır şüphe yok ki.

Eac Belgesinin zorunlu bir şekilde ortaya konulması düzgün olmayan üretim yapılmasına engel oldu.  Bununla beraber üreticiler arasında büyük çaplı elenmelerin yaşanmasını sağladı. Günümüzde hızla yaygınlaşan ve belge sahibi olmak için gerekli işlemleri yapan firma sayısındaki artış, dünya ticaretinde yer almak isteyenlerin üzerinde durduğu bir konu haline geldi. Eac belgesi ticareti canlandırdığı gibi aynı zamanda insanların kendilerini devamlı yenileme ve geliştirme sürecine girmesine ön ayak oldu.