Eac Deklarasyonu

Gost  Sisteminin yerine geçmektedir. Kanunlar ve kurallara göre uzmanlarımız ürünün Eac Deklarasyonunda geçeceğine ürünlerin özelliğine, kullanım alanına vb. Kriterler bakarak karar vermektedirler. Bu deklarasyon, Gümrük Birliği ülkelerinde ithal edilen ürünlerin mevcut yasa ve Regülasyonlara uygun olduğunun belgelendirilmesi anlamına gelmektedir.

Eac Deklarasyonu belli sayıda bir ürün için parti bazında ya da 1,3 ve maksimum 5 yıllık seri üretim şekline düzenlenebilmektedir. Bu belgeyi vermeye yetkili olan kuruluşlar ve laboratuvarlar Gümrük Birliği genel akreditasyonu çerçevesinde yetkilendirilmiştir.

nun bir kuruma verilebilmesi için numune testi bazı ürünlerde zorunlu olup ve üretim yapılan fabrikaya ürüne göre değişmekle beraber çoğu ürüne ziyaret yapılmadan verilmektedir. Test sonuçları sertifika yanında teslim edilir. Ayrıca belgelendirme sürecinde verilen evraklar, Gümrük Birliği veri sistemine kayıt edilmekte ve tüm gümrüklerde sertifika varlığı ve içeriği herkes tarafından incelenebilmektedir.

Eac Deklarasyonu için üye ülkelerin herhangi birinde resmi olarak kayıtlı bir Temsilci Firma , Müşteri, Aracı veya yerel  şahıslar gerekmektedir.

Gümrük Birliği Teknik Düzenlemelerine göre uygunluk kriterlerini karşılayan ürün üzerine Gümrük Birliği Piyasası satış onayını doğrulayan bir işaret koyulur. Gümrük komisyon kararına göre sertifikalandırılan ürünlerin etiketlerinde Eac logosu kullanılmaktadır.

Tek Seferlik Sertifika

 İthalatı yapılacak olan ürünler için Rusya’dan alıcı bir firma olması gerekiyor. Bu firmada sizden sözleşme karşılığında mal alıyor, belli sayıda olan bu mallar Eac Deklarasyonu sayesinde satılabiliyor. Deklarasyon üzerinde üretim yeri, malın sınıflandırma numaraları, ithalatçı firma bilgileri yer alıyor. Bu tür deklarasyonlar, belli bir Rus firma adına miktarı ve cinsi sertifika üzerinde belirlenmiş ürünler için geçerli olmaktadır, kullanımı tek seferliktir.

3-5 Yıllık Eac Sertifikası Seri Üretimi Deklarasyonu

Uzman ziyareti yapılarak 3 veya 5 senelik bir süreyi kapsayan ve seri üretim için alınan belgelerdir. Bu şekilde alınan belgeler 3 veya 5 yıl için yapılacak tüm sevkiyatların gümrük işlemlerinde ve aynı zamanda Avrasya ülkelerinin iç piyasasında beyan zorunluluğu olan yerlerde geçerlidir. Belgenin temin süresi ürüne göre değişmekle beraber 5-20  iş günü arasındadır.