UKRAYNA İHRACAT

 

Ukrayna’da tüm sektörleri göz önüne alırsak ticaret yapan firmaların genelde işletme sermayesinde açığının olduğu gözlemlenmektedir. Ukrayna içinde bulunan, ticaretle ilgilenen ve bu sektörde önemli bir konumda bulup aktif bir şekilde faaliyet gösteren toptancıların tercihi gümrüklenmiş mallar almaktır. Başka bir deyişle ihracatçının kendi bulunduğu yerde ithalat işlemleri ile uğraşmadan ithal ürünlere erişmektedir. İthal mal satmayı birinci planda tutan Ukrayna ihracat firmaları ve toptancılar, işletme sermayeleri yeterli seviyede olmadığından ötürü diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, küçük partiler halinde mal almaktadır.

Ukrayna’ya ihracat yapmak isteyenler için püf noktalar

Ukrayna ihracat yapmak isteyen firmaların öncelikli olarak ithalatçı firma irtibat bilgelerini alması gerekli olan bir durumdur. İrtibat bilgilerini T.C Kiev Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği internet sitesinden elde edebilirsiniz.
İhracatı amaçlayan firmaların ilk irtibatın iyi bir şekilde kurulmasında büyük önem taşıyan şey, ihracatı amaçlayan firmaların Ticaret Müşavirliği’nden aldıkları adreslere ürünlerini tanıtıcı Rusça ya da Ukraynaca bir mektup göndermeleri ve bu mektubu yine aynı dillerde hazırlanmış kataloglarla desteklemeleridir. Ukrayna’da ticari işlemlerde ve günlük hayatta Rusça kullanılmaktadır. Fakat bunun yanı sıra resmi dil Ukraynacadır. Ukrayna’da ithalatçı firmaların yerleşik firmalarla irtibat halinde olması ile eş zamanlı olarak yapabilecekleri faaliyet ürünleri vardır. Milli katılım organizasyonu düzenlenen veya bireysel olarak Ukrayna’daki uluslararası fuarlara katılabilmektedir.

Ticari ilişkiler nasıl geliştirilir?

Ticari ilişkilerin geliştirilmesi oldukça önemlidir. Ticari piyasada aktif olarak ilerlemek ve güvenilir biri olabilmek için ticari alanla uğraşan insanlarla sürekli irtibat halinde kalmak gereklidir. Hatta fikir alışverişleri dahi ticari hayallerinizi canlı tutabilir. Fuarlara katılım sırasında irtibat halinde olunan firmalar fuar standına davet edilebilir, başka fuarlar ziyaret edilerek fikir alışverişinde bulunabilir. Ancak fuarlara katılımın ardından Ukrayna ihracat firmalarından hızlı cevaplar gelmeyebilir. Bu konuda sabırlı olmak oldukça önemli bir husustur.
İhracatçı firmaların ilk ihracat bağlantıları esnasında genelde küçük deneme miktarları ile pazara girmeleri daha faydalı olacaktır. Bu ticaret ortaklarının güvenirliğini sınamak için önemli bir atılım olur. Böylelikle pazarı daha iyi tanıyıp malı ve satış şartlarını buna göre değiştirme imkanı elinize geçmiş olacaktır.