YANGIN BELGESİ

 

 

 

Yangın Güvenlik Sertifikası olarak da bilinen bu belge Rusya Federasyonu’nun yangın esnasında zarar görebilecek malzemelerin hasarı ve bu hasar sonucunda ortaya çıkabilecek gaz vs gibi sorunlar için istediği belgedir. Yanma ihtimali olan inşaat malzemeleri yangın sinyal sistemleri ve bu sistemlerde kullanılan kablolar yangını önleyen ya da geciktiren malzemeler malzemeleri yangından korumak için tasarlanmış yangın dolapları yangın söndürücüler binanın elektriğini taşıyan kablolar doğalgaz ya da gazla ilgili mekan içerisinde bulunabilecek kombi kazan gibi ürünler için gerekli olan Yangın Belgesinin alımı işyerinizin kalite standartlarının yükselmesine yardımcı olacaktır.
Bu ürünlerin Rusya Yangın Şartlarına göre belirli testlerden geçirilmesiyle ortaya çıkan sonuçlar belgeyi alıp alamayacağınızla ilgili delilleri oluşturmaktadır. Yangın Belgesi sertifikayı veren kurumdaki uzmanın isteğine göre ya üretim yerinde gerekli denetlemeler yapılarak ya da kendi laboratuvarlarında çeşitli testler yapmak için numuneler isteyerek bu testlerde başarı sağlandıktan sonra verilebilir. geçerlilik süresi 1 ile 3 yıl arasında değişmektedir. Bu belgenin temin süresi de 15 ile 45 gün arasındadır.
Yapılacak testler sonrasında eğer işyerinizdeki gereçlerin yanma aksiyonuna karşı gösterdikleri reaksiyon başarılı bulunursa bu belgeyi alabilirsiniz. Rusya’da iş yapmak isteyenlerin kesinlikle almaları gereken Rusya Yangın Belgesi şirketinizin kalitesini ve güvenilirliğini de arttıracaktır. Bu konularda aşırı disiplinli olan ve ülke sınırları içerisinde sadece en iyilerin hizmet vermesini isteyen Rusya Federasyonu’nun onayını almak için bu belgeye kesinlikle ihtiyacınız olacak.

Yangın Belgesini Gerektiren Ürünler

Yanıcı özellik taşıyan inşaat malzemeleri ( Halı, duvar kağıdı, polimer esaslı yer kaplamaları, kapı vb.)
• Yangın geciktirici ya da önleyici malzemeler, yangın kapıları
• Yangın Dolapları ve iç aksamı
• Yangın Söndürücüler
• Yangın Damperleri
• 220 V ve üstü gerilim taşıyan elektrik kabloları
• Kompresörlü buzdolapları
• Gaz ile ilgili evlerde kullanılan LPG ya da doğalgaz ile çalışan kombi, şofben gibi ürünler
• Gaz ile ilgili endüstriyel brülör, kazan, ısı jeneratörü gibi ürünler

Yangın Belgesinin Faydaları

Yangın belgesi sadece Yangın sistemleri için değil, aynı zamanda inşaat ve yapı ürünleri, makinelere gibi ürünlere özelliğine ve durumuna göre Yangın belgesi zorunlu kılınabiliyor. Bu ürünler Rusya Federasyonu yangın şartlarına göre belirli testlerden geçirilip ürünün test sonuçlarına göre ve bu test sonuçları belgeye yazılmak üzere verilir.
Yangın Belgesi diğer belgelerde olduğu gibi ilgili uzmanın talebine göre ya üretim yerinde gerekli olan denetlemeyi yapar ya da numune talep ederek kendi laboratuvarlarında gerekli testleri yapma hakkına sahiptirler.