RUSYA İHRACAT

 

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler her geçen gün artmakta ve ürünlerin Rusya ve bazı diğer ülkelerde pazarlanabilmesi ve Rusya’da potansiyel müşteri ve firmaların arayışı da önem taşımaktadır. Geçen yıla göre artışta olan ihracat bu yıl da %5 artış göstererek yerini aldı.

Rusya’ya yapılan ihracat pazarından Türkiye de pay almak için daha fazla çabalamaktadır.
Rusya’ya gönderdiğimiz ürünler arasında ilk yerini aran yaş meyve ve sebze olmaktadır. Meyve ve sebze pazarının ardından kimyevi maddeler ikinci sırada yerini almaktadır.
İlk başta Doğu Karadeniz başta olmak üzere tüm Türkiye’den pazar ihracatı yapılmaktadır ve Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği’nde yapılan çalışmaya göre Karadeniz Bölgesi’nden başta mandarin olmak üzere meyve sebze ihracatı ile yaklaşık 20 milyon doları geçen gelir elde edildi.

Rusya İhracat Payları

1989 yılında Rusya ile Türkiye ihracata başlamıştır. Yapılan çalışmalarda Rusya ihracat değerinin ithalat değerinden daha fazla bir kazançta olduğu görülebilmektedir.
1989 yılından günümüze 341 milyar dolar değerinde bir ithalat işlemi olduğunu görüyoruz. Dünyanın en büyük ihracat ekonomi alanlarından biri olan Rusya; Çin, Almanya gibi ülkelerle de ihracat gerçekleştirmektedir. Ocak ile mart dönemi arasında yapılan ihracat ürünleri meyve ve sebze olmak üzere elde edilen gelir 866 milyonu geçmiştir.
Rusya’ya yirmi iki sektörden elli bin tonluk ihracat satımı olmuştur. Rusya’nın da ihracat sırasında yarattığı bazı prosedürler doğrultusunda ülkemiz bazı sıkıntılar çekebilse de Rusya ile aramızdaki iyi ilişkiler devam etmektedir.

Rusya İhracat Ürünleri

Ülkemizden Rusya’ya ihraç edilen ürünlerin skalası mevcut olup en çok ulaşım araçları olmaktadır. Rusya ihracat ürünleri arasında ulaşım araçları %19’luk bir bölüm kaplamakla beraber daha sonrasında meyve ihracatı %18’lik bir alana sahip olmaktadır. Daha sonrasında makine, motor ve pompa ürünleri %15’lik bir dilime sahiptir. Sebze ve elektronik eşyalar da aynı şekilde yüksek bir yüzdeye sahiptir. Tekstil ürünleri, hazır giyim, kumaş ve en son olarak da demir çelik ürünleri de yaklaşık %5 yüzde ile ihraç edilmektedir.
Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacmi her geçen gün artmakta ve 100 milyar dolara çıkmaktadır.