Rusya SGR Sertifikası (Hijyen Sertifikası)

SGR Sertifikası (Hijyen Sertifikası) kısaca SGR diye adlandırılan bu sertifika süresiz olarak verilmektedir, SGR eski adı ile bilinen Hijyen sertifikasının yerine getirilen zorunlu bir sertifika olup daha çok Yapı Kimyasalları,Giyim, Kozmetik, Çocuk Giyim Ürünleri, Temiz Su Boruları, Oyuncak, Gıda Ürünleri gibi alanlar için temin edilmesi zorunludur. Hijyen Sertifikası Temini için numune gönderimi şarttır.

Sertifika Gümrük birliği bölgesi ülkelerinden Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan ve Ermenistan ’da geçerlidir. SGR temin süresi istenilen evrak ve numunelerin temin edilmesinden sonra 1-3 ay arasında temin edilmektedir.

SGR Sertifikası üretici adına verildiği gibi Rusya`da yerel bir firma yazılması zorunludur (5 ülkeden birinden). Sertifika Ofisi olarak müşterilerimize Rusya Merkez ofisimizin bilgilerini yazma konularında yardımcı olunmaktadır.

SGR Sertifikası üretim yapan ithalat/ihracat firmaları için Kazakistan, Belarus, Rusya, Kırgızistan ve Ermenistan’a yapılan ihracatlarda gümrükte ve satışta bulunması zorunlu bir belgedir. SGR ürünün insan sağlığına uygunluğuna işaret eder.

Satılacak olan ürünün üretim koşulu depo edilmesi, nakli şartları fabrikaların insan sağlığına uygunluk güvenliğinin sağlanması açısından SGR uygunluk beyanı şartı vardır. SGR belgesi olmadan Gümrük Birliği ülkelerinde üretim ve ithalat yapılması yasaktır.Aksi taktirde gümrükten geçemez, ürün satışı yasal olarak yapılamaz.

Rusya SGR – Hijyen Belgesi gerektiren ürünler insan vücuduna temas eden solunum yolu ile de etkileyebilecek ürünler, giyim parfüm ve kozmetikler, oyuncaklar ve çocukların kullanabileceği tüm gereçler mobilya temizlik malzemeleri insanların kullandığı boya ve kimyasal ürünler ev kimyasalları mutfakta kullanılan bazı araç gereçler ve bir takım endüstriyel ürünlerdir.

Gümrük Birliğinde ürünler gümrükten geçerken ya da gümrük birliği ülkeleri sınırları dahilinde gümrük brokırları ve satış danışmanları tarafından SGR Sertifikası(Hijyen) sorulmaktadır. SGR Sertifikası (Hijyen) ihracatta bir avantajdır.

SGR Sertifikası(Hijyen), Gümrük Birliği gümrüklerinde ve iç piyasada satışı yapılan ürünlerin satıldığı depo, mağaza ya da marketlerde devlet yetkilileri ya da tüketiciler tarafından sıkça sorgulanmaktadır.